fotka školy

Základná škola s materskou školou J. D. Matejovie, Liptovský Hrádok

pokus


Šachový turnaj

Šachový turnaj

Dňa 4. 11. 2015 sa v našej škole uskutočnil školský prebor v šachu. Zúčastnilo sa ho 40 žiakov hrádockých ZŠ. Hralo sa na päť kôl, a teda každý hráč mal šancu získať päť bodov. Počas turnaja bolo v triede veľké ticho, všetci dúfali, že vyhrajú nad súperom. Napokon tí najlepší získali 4,5 boda. Pohármi boli ocenení traja najlepší šachisti v každej kategórii. Piati z každej kategórie postupujú ďalej, no a tí, čo nevyhrali, dostali aspoň malé občerstvenie.

A. Vyhlídalová, P. Majerčík 6. B

Výsledky

Ďalšie fotky


Európsky týždeň vedy a techniky

Mobiová páska

V stredu 11. 11. 2015  v rámci Európskeho týždňa vedy a techniky nás navštívila RNDr. Emília Halušková, CSc. z Matematického ústavu SAV. So žiakmi štvrtých ročníkov sa venovala symbolu recyklácie, tzv. Möbiovej páske. Presvedčili sme sa, že je to veľmi zaujímavý priestorový útvar, ktorý má len jednu stranu a jednu hranu. Sledovali sme tiež invarianty pri strihaní tejto pásky.


Zo života včiel

„Včely sú zaujímavá kniha. Otvor ju a uvidíš, čo všetko sa ti bude postupne objavovať.“ 

V. Mrštík

 

Zo života včiel

V pondelok 19. 10. 2015 sa žiaci 6. A a 6. B triedy zúčastnili prednášky o včelách s pracovníkmi Správy Národného parku Nízke Tatry. Prostredníctvom tohto zaujímavého programu im manželia Hančinovci (zanietení aktívni včelári) priblížili život včiel. Dozvedeli sa, prečo sú také užitočné a prečo ich musíme chrániť. Mali tiež možnosť vidieť skutočný úľ, pomôcky včelára aj včelársky oblek, ktorý si s nadšením vyskúšali.

Tu je niekoľko postrehov žiakov:
Bolo to super. Veľký úľ stál pred mojou lavicou. Len som dúfala, že v ňom nebudú včely...
Páčilo sa mi, ako nám ujo vysvetľoval, ako žijú včely, aj načo vyrábajú včely plásty....
Mne sa páčilo všetko, napr. ako sa spracuje med, ako mole požierajú plásty, aj aká je včela usilovná....
Páčilo sa mi to veľmi, najviac film o včelách. Ďakujem za zaujímavú prezentáciu ...
Na prednáške sa mi páčilo: ako vyzerá domov včely-úľ, z čoho sa skladá, koľko žije v úli včiel, čo robia v úli trúdy a robotnice...
Najviac sa mi páčil úľ a včelársky oblek....
Dozvedela som sa veľa nových vecí...


Imatrikulácia prvákov

Imatrikulácia

Aj tento školský rok deviataci prijali medzi seba našich najmenších žiakov. Pozvali žiakov prvých tried, ich rodičov a príbuzných na slávnostnú imatrikuláciu, ktorá sa konala 14.10.2015 vo veľkej telocvični. Niesla sa v znamení rozprávky Tri prasiatka. Originálny nápad dramatizácie tohto príbehu dopĺňali pekné a duchaplné rekvizity. Malí prváčikovia pomáhali prasiatkam plniť rôzne úlohy. Keď ich všetky splnili, sľubom sa zaviazali dodržiavať práva i povinnosti školákov. Za to ich starší spolužiaci pasovali za žiakov našej školy a odmenili darčekom. Nakoniec si všetci spolu zatancovali. Veríme, že imatrikulácia sa tak pre nich stala dňom plným nevšedných dojmov.

Ďalšie fotky


Projekt Hovorme o jedle

„Nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme, aby sme žili...“

Hovorme o jedle

Pod týmto heslom sa naša ZŠ s MŠ po prvý krát zapojila do celoslovenského projektu „Hovorme o jedle“. V čase od 12. do 16. 10. 2015 sa žiaci 1. a 2. stupňa pod vedením svojich učiteľov a vychovávateľov zapojili do všetkých vyhlásených denných tém realizáciou aktivít rôzneho obsahu i zamerania.

Aktivity prebiehali na triednej, ale aj celoškolskej úrovni; v riadnom vyučovacom čase i mimo neho. Počas tematického týždňa si žiaci doplnili a prehĺbili vedomosti z oblasti zdravého životného štýlu a správnych stravovacích návykov a rozvíjali základné zručnosti v tejto oblasti. Do školy sme prizvali aj odborníkov – dve pracovníčky Poradne zdravia RÚVZ v Liptovskom Mikuláši besedovali so žiakmi 1. a 2. stupňa na vybrané témy zdravia a svoje rozprávanie doplnili zaujímavými power pointovými prezentáciami.

Z celkového počtu žiakov školy sa do realizácie aktivít zapojilo približne 300 detí. Okrem súťažno-vzdelávacích aktivít „Hovorme o jedle“ sa naši žiaci zapojili aj do výtvarnej aktivity pod názvom „Chutné maľovanie“ a do literárnej aktivity „Načo sú nám polia, sady“.

Do záverečného vyhodnotenia celého projektu sme vybrali dennú tému „Ovocie a zelenina – prečo 5 porcií denne?“, pretože našich žiakov oslovila najviac a prejavili v nej najväčšiu kreativitu a variabilitu aktivít. Všetkým zúčastneným patrí veľké ĎAKUJEM!

Mgr. Lucia Vyparinová, koordinátorka projektu „Hovorme o jedle“

Fotogaléria


Euro Run 2015

Si vo veku od 9 do 12 rokov? Zapoj sa do súťaže Euro Run, ktorá sa bude konať od 25. novembra 2015 do 25. februára 2016. Sto najlepších hráčov získa bankovku 20 € v špeciálnom ráme z akrylového skla s gravírovaním! Začni s prípravou už teraz a predbehni všetkých ostatných!

Viac informácií získate na stránke Naša mena. V prípade akýchkoľvek otázok ma môžete kontaktovať aj osobne, prípadne e-mailom na: hrabalovam@gmail.com.

Mgr. Martina Hrabalová


Európsky týždeň programovania

Európsky týždeň programovaniaUž po druhýkrát sa naša škola zapojila do podujatia Európsky týždeň programovania. Ako tvrdí Alja Isakovič zo Slovinska, jedna zo spoluorganizátoriek Európskeho týždňa programovania: „Technológie ovplyvňujú naše životy, preto by sme nemali dovoliť, aby menšina rozhodovala o tom, ako a ktoré z nich použiť. Dokážeme viac ako len zdieľať webové odkazy a označovať, že sa nám páčia. Vďaka kódovaniu môžete svoje nápady preniesť do praxe, navrhnúť a vybudovať veci, ktoré druhých potešia.“

Programovaniu sa na našej škole venujeme už niekoľko rokov, ale stále máme žiakov čím prekvapiť. Spolu s členmi krúžku Programovania sme si pripravili ukážku toho, čo je možné zostaviť z robotického Lega. Obrovský škorpión zaujal nielen našich najmenších, ale so záujmom ho sledovali aj najstarší žiaci. Tiež mini veterná turbína, ktorá vyrábala elektrickú energiu priamo pred ich očami mala úspech.

Viacerí žiaci sa zapojili do programovania aj priamo - žiaci 1. stupňa v programe Baltík (štvrtáci a niektorí tretiaci vyskúšali riešiť úlohy zo školského kola súťaže Baltie), ôsmaci vyčarovali smajlíkov v programe Imagine a najstarší žiaci momentálne programujú v Scratchovi.

Tešíme sa znovu o rok.

Mgr. M. Hrabalová

Ďalšie fotky

 


Uhrovec - Bojnice

Exkurzia v Uhrovci

Dňa 8.10.2015 sme sa my, žiaci 9. ročníka a tiež niektorí ôsmaci a siedmaci zúčastnili veľmi zaujímavej a aj poučnej exkurzie. Náš cieľ  bol rodný dom Ľudovita Štúra a A. Dubčeka v Uhrovci a neskôr  naša cesta pokračovala na Bojnický zámok. Veľmi príjemné prekvapenie bolo, keď ráno spolu s nami nastúpila aj pani učiteľka Hradecká. Veľmi si vážim, že pani učiteľka Gálfyová, Gabčová a pán učiteľ Duriš si dali námahu zorganizovať práve takýto výlet a išli s nami.  Napriek tomu, že sme mali trochu meškanie, pani v Uhrovci bola veľmi milá, ochotná a celú situáciu vyriešila. Dostali sme tak možnosť dozvedieť sa  veľa o naozaj významných osobnostiach v histórii Slovenska. Za čo naozaj ďakujeme. Hneď potom sme sa presunuli na Bojnický zámok, ktorý patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkam Slovenska. Svojou majestátnosťou a krásou vzbudzoval našu pozornosť už z autobusu.  Samostatná prehliadka hradu bola tiež veľmi zaujímavá. Neskôr sme mali možnosť  ísť sa najesť  alebo sa len tak poprechádzať či posedieť si s kamarátmi. Kvôli kolóne, v ktorej sme sa na ceste domov ocitli, sa náš plánovaný príchod  trochu pozmenil, no vôbec nám to neprekážalo, keďže sme sa v autobuse spoločne zabavili, a dokonca si aj trochu pospievali . Preto ďakujeme aj ochotnému pánovi vodičovi,  vďaka ktorému sme mali možnosť  zažiť v tento deň veľa zážitkov . A s istotou môžem povedať , že si ich uchováme v hlavách a našich srdciach ešte dlhé roky . Ďakujeme!

Dorotka Luticová, 9. A

Názory ďalších žiakov

Ďalšie fotky z exkurzie


Máme výborných bežcov

Družstvo dievčať - cezpoľný beh

Okresného kola v cezpoľnom behu sa 25.9.2015 zúčastnili aj naši žiaci. Družstvo chlapcov skončilo na krásnom 2. mieste a družstvo dievčat zvíťazilo a postúpilo na Majstrovstvá kraja.

Družstvo dievčať - cezpoľný behV krajskom kole podali dievčatá Zuzka Letošová, Romanka Hrvolová a Heňka Pozorová super výkon a skončili na 3. mieste.

K vynikajúcim výsledkom srdečne blahoželáme!


Majsterka SR v letnom biatlone

Zuzka Letošová

12.-13.9. 2015 sa konali v Predajnej Majstrovstvá SR v letnom biatlone. Majstrovský titul si odniesla Zuzka Letošová, ktorá zvíťazila v preteku s hromadným štartom. Darilo sa je aj v rýchlostnom  preteku, v ktorom získala striebornú medailu.

K vynikajúcim športovým výsledkom srdečne gratulujeme!


Aktuálny rozvrh hodín

Aktuálny rozvrh hodín (14.9.2015).


Vyplácanie cestovného

Pre žiakov z obcí Podtureň a Kráľova Lehota cestujúcich autobusom:

Od 01.09. 2015 je potrebné naliepať každý cestovný lístok žiaka z autobusu (vzhľadom k možnosti cestovania žiaka do školy vlakom zadarmo). Za daný mesiac budú preplatené len nalepené cestovné lístky.


Prezentácia školy

Prezentácia určená najmä rodičom predškolákov (na ďalší snímok sa dostanete kliknutím na šípku vpravo).


Facebook

Nájdete nás aj na facebooku.


Pomôžme Zemi a získajme super odmeny

RecyklohryNaša Základná škola  sa zapojila do školského recyklačného programu „Recyklohry“. Je to projekt, ktorý v sebe spája vzdelávací program a súťaže so zameraním na triedenie a recykláciu odpadov. Rozvíja vzťah detí k životnému prostrediu. Za zber drobných elektrozariadení do pripravených nádob prináša školám body, za ktoré môžu súťažiace školy  získať rôzne učebné pomôcky a hry. Organizátorom projektu je kolektívna organizácia ASEKOL SK, s.r.o., ktorá sa zaoberá organizáciou oddeleného zberu a spätného odberu elektrozariadení.

Pomôcť nám môžete i vy milí rodičia. Čím viac bodov získame, tým budeme mať viac na nákup odmien. Každé dieťa - rodič bude môcť do školy nosiť vyslúžilé a nepotrebné drobné elektrospotrebiče (napríklad starý mobil, kalkulačku, telefón, elektrohračku, drobné počítačové vybavenie, discman alebo MP3 prehrávač, ale tiež napríklad varnú kanvicu, kulmu, fén, aku-skrutkovač atď.). Súčasťou E – boxov, ktoré získame úplne zdarma je aj box na zber akumulátorov a batérií.

Viac sa môžete dozvedieť na www.recyklohry.sk.


© 2011 Základná škola s materskou školou Ul. J. D. Matejovie, všetky práva vyhradené.